Pomysł na ciekawe zajęcia dla dziecka? Majsterkowanie!

Zajęcia praktyczno – techniczne były niegdyś w szkołach obowiązkowe i – niestety trzeba to przyznać – znienawidzone przez sporą część uczniów. Przede wszystkim dlatego, że nauczyciele często wymagali rzeczy wykraczających poza możliwości uczniów, a do tego koncentrowali się na umiejętnościach mało praktycznych, takich jak nauka haftu krzyżykowego. Dziś jednak pokolenie, które pamięta te zajęcia jest dorosłe i wraca do majsterkowania i różnego typu prac ręcznych, które stały się po prostu modne. Coraz częściej też wciągają w tego typu zajęcia swoje dzieci. Dlaczego warto nauczyć dzieci majsterkowania i wykonywać tego typu prace wspólnie? Razem ze sklepem internetowym Metroz.pl oferującym akcesoria dla majsterkowiczów przedstawiamy pomysły na ciekawe prace ręczne dla dzieci.

Co daje majsterkowanie?
Żyjemy w rzeczywistości coraz bardziej wirtualnej. Mnóstwo codziennych czynności przeniosło się do internetu i wykonujemy je, przesuwając palcem po ekranie. To ogromna wygoda, ale też rzecz szkodliwa z punktu widzenia dziecka, które dla prawidłowego rozwoju musi obcować z rzeczywistością wielowymiarową i poznawać ją wszystkimi zmysłami. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej wykonywać własnoręcznie. Prace ręczne – oczywiście dostosowane do wieku dziecka – pozwalają rozwijać umiejętności motoryczne, poprawiają też koncentrację, uczą cierpliwości, bo na efekt trzeba trochę zaczekać. Majsterkowanie uczy też planowania oraz dbania o bezpieczeństwo, a to procentuje w życiu.
Poza tym majsterkowanie ma też duży wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Przede wszystkim poprawia pewność siebie – umiejętność stworzenia czegoś lub naprawienia daje dziecku ogromną satysfakcję. Bezcenny jest też czas spędzony wspólnie z rodzicami, a majsterkowanie temu sprzyja. Nieprzypadkowo prace ręczne są ważnym elementem popularnej obecnie pedagogiki Montessori.

DIY dla dzieci
Od czego zacząć majsterkowanie z dzieckiem? Na początek powinny być to proste zadania. Różnego typu prace wykonywane z kartonu, czy zabawa w upcycling, a więc przetwarzanie odpadów na coś nowego. Ciekawym pomysłem jest na przykład wykonanie zegara ze starej płyty winylowej. Majsterkowanie w domowym warsztacie to też okazja, by dziecko przygotowało samodzielnie np. niebanalne prezenty dla bliskich.

Niech dziecko przybija, przykręca i łączy elementy. Z czasem pod okiem rodzica może np. wykonać mebelki dla lalek, może też samodzielnie tworzyć dla siebie zabawki. Już naprawdę nieduże dzieci możemy też zaangażować w większe projekty, takie jak renowacja mebli. Dziecko może na przykład ścierać starą farbę z powierzchni mebla, nieco starsze może już pracować takerem przy nakładaniu nowej tapicerki. Oczywiście takie prace muszą być wykonywane pod okiem rodzica, ale na pewno dadzą dziecku duża satysfakcję. Jeszcze większą będzie korzystanie z mebla, przy którego odnawianiu się pracowało.

Sprzęt do rodzinnego majsterkowania
Jakich narzędzi używać do majsterkowania z dziećmi? W sklepach z zabawkami kupimy wiele zestawów zabawkowych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dziecko używało prawdziwych narzędzi – oczywiście dostosowanych do jego wieku i umiejętności, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze. W sklepie Metroz.pl znajdziesz wiele narzędzi i akcesoriów, które przydadzą się we wspólnym majsterkowaniu z dziećmi. Kupisz tam wszystko, co potrzebne, by wyposażyć domowy mini warsztat.