Pracujesz w domu? Doradzimy, jak urządzić domowe biuro

Coraz więcej osób potrzebuje wydzielenia w domu przestrzeni do pracy. Coraz częściej bowiem wykonujemy swoje obowiązki poza biurem. Nawet jeśli nie jest to praca w pełni zdalna, choć i ta staje się coraz popularniejsza, to korzystamy z opcji home office, wykonujemy dodatkowe projekty, czasami po godzinach rozkręcamy własną działalność. Biurko w domu przestało więc być domeną uczniów – dorośli także potrzebują kąta do pracy.

Jak go wydzielić w domu i jak zaprojektować? Podpowiadamy, jak niedużym kosztem, bez robienia wielkiego remontu w domu, wydzielić w mieszkaniu wygodną przestrzeń do pracy. Wszystkie niezbędne akcesoria do zaaranżowania i wyposażenia domowego biura znajdziesz w sklepie internetowym Metroz.pl.

Zacznijmy od tego, gdzie najlepiej umiejscowić domowe biuro. Wiele zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujesz. Idealnie, jeśli to osobne pomieszczenie – gabinet zapewnia możliwość spokojnej pracy i wygodnego przechowywania niezbędnych dokumentów. Oczywiście, jeśli pracujesz w domu sporadycznie, nie jest niezbędnym, jednak przy prowadzeniu firmy czy pracy zdalnej to naprawdę korzystne rozwiązanie. Gabinet warto urządzić jak najprościej – żeby zminimalizować nakłady możesz samodzielnie pomalować ściany – wałki, pędzle i inne akcesoria kupisz szybko i wygodnie z Metroz.pl. Jaki kolor wybrać? Kieruj się własnymi upodobaniami – jedni wolą kojące, spokojne barwy, które sprzyjają skupieniu, inni potrzebują wyrazistych kolorów dodających energii i wzmagających kreatywność.

Jeśli nie dysponujesz odrębnym pomieszczeniem, możesz umieścić kącik do pracy na przykład w salonie. Dobrze, by wyraźnie oddzielić trę przestrzeń od strefy wypoczynku – możesz to zrobić, korzystając z różnych kolorów na ścianach. Meble powinny być natomiast spójne stylistycznie z resztą wnętrza. Dobrym pomysłem jest zastosowanie szafek i szuflad, które pozwolą ukryć mało dekoracyjne przedmioty potrzebne do pracy – segregatory z dokumentami, drukarkę czy niszczarkę. Dzięki temu salon nie straci domowego wyglądu.

Coraz więcej osób decyduje się też na umieszczenie biurka w przedpokoju, jeśli korytarz jest obszerny i jest na to przestrzeń. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują sporadycznie korzystać z kącika do pracy i nie przeszkadza im siedzenie w otwartej przestrzeni. Często wymaga to jednak samodzielnego zaprojektowania mebli, bo wielkość i kształt przedpokoju mogą nie pozwolić na wstawienie gotowego kompletu. W Metroz.pl znajdziesz liczne akcesoria do majsterkowania, które pozwolą Ci na samodzielne stworzenie burka takiej wielkości i kształtu, jak potrzebujesz. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a instruktaże znajdziesz na stronach dla majsterkowiczów, których jest coraz więcej w internecie, bo majsterkowanie to obecnie bardzo popularne zajęcie.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, urządzając domowe biuro? Przestrzeń do pracy powinna być zorganizowana tak, by odpowiadała naszym potrzebom – należy zadbać o porządek i miejsce do przechowywania. Jeśli masz dużo dokumentów, przyda się pojemna szafka na segregatory. Niezbędne jest też dobre oświetlenie.

A co z estetyką? Domowe biuro ma tę zaletę, że możemy je urządzić całkowicie według własnego gustu. Obecnie bardzo popularną dekoracją są zawieszane nad biurkiem kratki, na których możemy przyczepiać zdjęcia, notatki czy kartki z inspirującymi hasłami. W kąciku do pracy możemy też zawiesić ciekawy plakat lub grafikę. W takich warunkach od razu pracuje się przyjemniej.