Jak zaplanować remont mieszkania?

Remont mieszkania to poważne wyzwanie. Nieliczni realizują się w tego typu pracach, uważając je za doskonała okazję do sprawdzenia swoich umiejętności i wykorzystania kreatywności w odnawianiu wnętrz. Inni jednak widza głownie wysokie koszty, bałagan i niepewne efekty. Jak więc remontować, by zminimalizować stres i być zadowolonym z efektów?
Pierwsza sprawa, jaką musimy się zająć to określenie budżetu i przygotowanie kosztorysu remontu. Budżet jest bardzo ważny, bo na remont możemy wydać niemal nieograniczone kwoty. Dlatego ważne jest, żeby z góry to określić.

Kolejny krok to przygotowanie kosztorysu. Jak go zrobić? Spisujemy wszystkie prace i zakupy, jakie planujemy. Ważne, żeby nie zapomnieć o takich „drobiazgach”, jak materiały ochronne, typu folie malarskie, grunty, czy inne akcesoria – choć nie kosztują one dużo, ostateczna kwota może zaskoczyć. Idealny kosztorys powinien wykazywać sumę o minimum 10 procent niższą od zakładanego budżetu. To gwarantuje, że w razie ewentualnych niespodzianek (a zdarzają się niemal zawsze) nie pojawią się problemy finansowe.

A co, jeśli z kosztorysu wynika, że nie mieścimy się w budżecie? W tej sytuacji pozostaje nam cięcie kosztów. Jedną z metod, które niżej omówimy, jest wykonanie choć części prac samodzielnie, dzięki czemu oszczędzimy na płaceniu ekipie remontowej. Możemy też zredukować zakres prac lub kupić nieco tańsze materiały i akcesoria. Tu już decyzja należy do nas – czasami lepiej postawić na najwyższą jakość, za to wykonać remont w mniejszym zakresie – dotyczy to szczególnie tych pomieszczeń, które remontujemy rzadko, na przykład kuchni czy łazienki, a także elementów mających nam służyć przez lata, a więc podłóg, stolarki okiennej i drzwiowej. Jeśli jednak chodzi o malowanie, śmiało możemy zaoszczędzić, wybierając farby ze średniej półki zamiast tych najdroższych.

Kolejna ważna decyzja, jaką musimy podjąć, planując remont to wynajęcie ekipy lub samodzielne wykonywanie prac. Co jest lepsze? Z pewnością zdanie się na fachowców jest droższe, oznacza jednak oszczędność czasu. Nie musimy niczym się przejmować. Oczywiście pod warunkiem, że prace będzie wykonywać ekipa uczciwa i składająca się z profesjonalistów. Warto jednak pamiętać, że usługi wysokiej klasy fachowców są kosztowne. Jeśli zależy nam na redukcji kosztów, możemy podjąć się remontu własnymi siłami. Warto przy tym pamiętać, że są prace, które wymagają osób z odpowiednimi uprawnieniami – dotyczy to np. elektryki czy podłączania gazu. Reszta zależy już od umiejętności, jakimi dysponujemy i czasu potrzebnego na wykonanie remontu. Atutem jest też to, że remontując samodzielnie możemy uzyskać dokładnie takie efekty, jakie chcemy i nie musimy nikomu tłumaczyć naszej wizji wyglądu wnętrza.

Planując remont własnymi siłami musimy pamiętać o tym, że często wymaga on dokupienia (lub pożyczenia) sprzętów i akcesoriów, należy więc to uwzględnić w kosztorysie. Im szerszy zakres prac planujemy, tym większe zakupy mogą okazać się niezbędne.

Wszelkiego typu akcesoria do przeprowadzania remontu oraz inne produkty do domu i ogrodu znajdziesz w sklepie internetowym Metroz.pl, dzięki czemu możesz skompletować niezbędne wyposażenie szybko, wygodnie i w konkurencyjnych cenach, nie wychodząc nawet z domu. W Metroz.pl znajdziesz między innymi elektronarzędzia i narzędzia ręczne, a także akcesoria warsztatowe oraz materiały przydatne w czasie prac remontowych, takie jak grunty czy fugi.