Majsterkowanie - sposób na oderwanie od codziennych zajęć

Majsterkowanie śmiało można już nazwać nową pasją Polaków. Wróciła moda na „zrób to sam”, tym razem w zdecydowanie nowocześniej brzmiącej angielskiej wersji DIY (do it yourself). Pod tym hasłem kryją się zarówno drobne prace ręczne, takie jak uszycie pluszaka dla dziecka, czy samodzielnie wykonana półeczka na przyprawy, jak i ambitniejsze projekty, takie jak renowacja starych mebli, lub samodzielnie wykonanie wyposażenia mieszkania.

Nie trzeba nawet mieć dużo miejsca w domu, by majsterkować. Hitem są ogólnodostępne pracownie miejskie, gdzie można oddawać się temu hobby, korzystając z dostępnych na miejscu narzędzi. Zwykle możemy wykupić pakiet godzinowy – to zgodne z modą dziś ideą sharing economy, w której częściej decydujemy się na kupienie dostępu do rzeczy, a nie samych rzeczy na własność. W miejskich pracowniach organizowane są też różnego typu kursy dla początkujących majsterkowiczów.
Mimo to niemal każdy, kto na poważnie zaczyna się interesować majsterkowaniem dojrzewa do decyzji, by urządzić warsztat w domu. Choćby był niewielki i skromnie wyposażony, jest on niezbędny, by móc zajmować się swoim hobby na co dzień. Podpowiadamy, jak znaleźć przestrzeń na domowy warsztat i jak go wyposażyć.

Najłatwiej mają oczywiście posiadacze domów. Zwykle mogą oni wygospodarować na domowy warsztat odrębną i całkiem sporą przestrzeń. Popularne jest umieszczanie miejsca do majsterkowania w garażu, niektórzy stawiają wręcz nieduże warsztaty na terenie posesji, by móc majsterkować spokojnie i nie przeszkadzając pozostałym domownikom. Przestrzeń do majsterkowania może też się znaleźć na przykład na poddaszu lub w piwnicy. Ze wskazanych rozwiązań najlepszy jest warsztat całkowicie odrębny, na drugim znajduje się warsztat w garażu, jednak trzeba go zaaranżować tak, by móc też wygodnie parkować samochód. W mniejszych garażach stosowane są często rozkładane stoły i blaty robocze oraz sprytnie zorganizowany system przechowywania narzędzi.

Jeśli planujemy zorganizować przestrzeń do majsterkowania w piwnicy lub na poddaszu, trzeba zadbać przede wszystkim o dobrą izolację dźwiękową, bo majsterkowanie bywa hałaśliwe – oczywiście zależy to od tego, czym się zajmujemy. Dobrze, żeby piwnica miała okno i dobrą wentylację, a także ogrzewanie, bo może zdarzyć się problem z nadmierną wilgotnością, jaka towarzyszy niektórym pracom. Ważne jest też zadbanie o elektrykę, bo wiele urządzeń do majsterkowania charakteryzuje się wysokim zużyciem prądu i może dojść do nadmiernego obciążenia.

Zdecydowanie trudniej jest, jeśli mieszkamy w bloku. Przede wszystkim trzeba liczyć się z tym, że w takiej sytuacji nie wszystkie prace możemy wykonywać ze względu na sąsiadów i obowiązujące regulaminy w bloku. Na warsztat dobrze jest przeznaczyć osobne, nawet niewielkie pomieszczenie, gdzie wygospodarujemy miejsca na blat roboczy oraz zamykane szafki do przechowywani narzędzi i akcesoriów – bardzo ważne, by mieć w tym porządek.

A jakie narzędzia kupić do domowego warsztatu? Wiele zależy od tego, jakim dokładnie majsterkowaniem się zajmujesz. Na początek na pewno warto zaopatrzyć się w uniwersalne zestawy narzędzi ręcznych oraz elektronarzędzi. Z czasem możesz dokupić sprzęt specjalistyczny dobrany do Twoich potrzeb oraz wielkości warsztatu. Wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria do domowego warsztatu dla majsterkowicza znajdziesz w sklepie internetowym Metroz.pl.