Czas na zmiany w mieszkaniu. Sposoby na drobny remont!

Nawet najlepiej urządzone mieszkanie z czasem może nam się opatrzyć i czujemy, że otoczenie wymaga zmian. Zresztą zmiany są dobre, bo dzięki dodatkom możemy zmieniać wygląd mieszkania wraz ze zmianą sezonu czy okazji, na przykład na święta. Poza tym czasem warto przemycić we wnętrzu nowe trendy, by uniknąć efektu niemodnego wystroju mieszkania.
Jak to zrobić, by nie angażować dużych środków finansowych i czasu? Oto kilka pomysłów na drobny remont, który pozwoli odmienić wnętrze.

Malowanie. Farba to najprostszy środek, który ma wręcz magiczne działanie. Wystarczy odmalować jedną ścianę na intensywniejszy kolor, by całe wnętrze zyskało świeży i nowoczesny wygląd. Śmiało możemy użyć farby nawet o barwie czerwonej czy czarnej – na jednej ścianie mocne kolory się obronią. Modnym akcentem jest też farba tablicowa z warstwą magnetyczną – możemy w ten sposób stworzyć domową tablicę ogłoszeń, a nawet galerię zdjęć, które przypniemy magnesami.

Malować można nie tylko ściany. Na rynku dostępny jest duży wybór farb niemal do każdej powierzchni. Malowanie to na przykład sposób na to, by odświeżyć wygląd starych kafelków – zdecydowanie tańsza opcja niż kompleksowy remont łazienki czy kuchni. Są też farby do mebli – dzięki nim stara szafka zyska nowy blask. Możemy też pomalować na przykład fronty szafek kuchennych, szczególnie gdy są już podniszczone, niemodne lub zwyczajnie nam się znudziły. Szczególnie ciekawe efekty daje użycie farby kredowej, jest ona obecnie bardzo modna, dużo inspiracji znajdziemy więc na portalach i blogach wnętrzarskich. To też farba bardzo prosta w użyciu, idealna dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z DIY, majsterkowaniem czy renowacją mebli. Bogactwo kolorów pozwala naprawdę zaszaleć z pomysłami na aranżację.

Dodatki odmieniają każde wnętrze. Jeśli tylko dysponujemy neutralną bazą, dzięki nim możemy kreować nasze wnętrze za każdym razem na nowo. Od czego rozpocząć taką metamorfozę? Zacznijmy od starannego wysprzątania pomieszczenia. Usuńmy nadmiar rzeczy – często odgracenie daje już bardzo dużą zmianę wizualną. Teraz dopiero czas na dekoracje. Aby osiągnąć spójny efekt, zadbajmy o kolorystykę – dobrze, żeby dodatki utrzymane były w różnych odcieniach tego samego koloru, oczywiście możemy różnicować faktury, żeby nie było zbyt monotonnie. Kolor ten powinien też współgrać z barwą ścian i mebli. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by barwy dodatków były mocne i wyraziste, jeśli tylko lubimy takie akcenty kolorystyczne.

Na jakie dodatki postawić? Wszelkiego typu puchate koce, pledy i dekoracyjne poduszki to sposób na to, by błyskawicznie odmieni wygląd wnętrza. Co ważne, możemy je często zmieniać, więc nie ma szans na nudę. Ociepleniu wnętrza sprzyjają też zdjęcia – kilka ramek z fotografiami na pólkach lub ścianach sprawi, że wnętrze nabierze charakteru i będzie bardziej osobiste. Co jeszcze się przyda? Może warto poszukać jakiegoś dywanu lub dywanika – szczególnie, gdy podłoga nie należy do najpiękniejszych i niekoniecznie chcemy ją eksponować. Dzięki ładnemu dywanowi odwrócimy uwagę od jej mankamentów. Modny dywan sprawi też, że wnętrze nabierze zupełnie innego wyglądu. Obecnie hitem są dywany gładkie lub w motywy geometryczne.

Szukasz jeszcze więcej pomysłów na remont i odświeżenie mieszkania? Dużo inspiracji, a także niezbędne produkty i akcesoria remontowe oraz elementy do dekoracji wnętrz znajdziesz w sklepie Metroz.pl.