Jak zaprojektować przytulne wnętrze?

Po latach triumfu minimalizmu we wnętrzach, coraz częściej odwracamy się od tego trendu, Uważamy minimalistyczne wnętrza za zimne i puste, uważamy, że nie tworzą one ciepłej, domowej atmosfery. W katalogach wyglądają znakomicie, jednak niekoniecznie sprawdzają się w codziennym życiu.

Socjologowie i badacze trendów twierdzą, że w coraz bardziej chaotycznym i niepewnym świecie, w którym nie brak różnego typu zagrożeń, czujemy się źle, dlatego szukamy bezpieczeństwa w domowych wnętrach. Chcemy wiec czuć się w nich komfortowo. Stad odwrót od białych, błyszczących powierzchni i pustych przestrzeni ku ciepłym barwom i większej przytulności. Jak urządzić przytulne mieszkanie?

Po pierwsze – rośliny
Wprowadzenie żywych roślin i kwiatów do wnętrza o razu sprawia, że nabiera ono charakteru, ożywa i staje się przyjaźniejsze, bardziej oswojone i indywidualne. Kontakt z naturą, nawet w tak ograniczonej wersji daje nam ukojenie i pozwala lepiej wypocząć. Jeśli mamy taką możliwość, warto tez urządzić zielony balkon, a może nawet mały ogródek przed domem. Niezbędne akcesoria do hodowli i pielęgnacji roślin znajdziesz w sklepie internetowym Metroz.pl. Jeśli nie przepadasz za roślinami doniczkowymi, wprowadź do wnętrza cięte kwiaty w wazonie. To też sposób na to, by mieszkanie było bardziej „domowe” i przytulne.

Oświetlenie także jest bardzo ważne w kreowaniu przytulnego wnętrza. Nie ma nic gorszego niż jeden centralny żyrandol emitujący mocne światło. Oczywiście taka lampa zawsze się przyda, ale warto zadbać o rozproszone źródła światła tak, by poprzez włączanie części z nich móc zmieniać wygląd pomieszczeń. Dobrze też pamiętać, że ciepłe i przytłumione światło pozwala zdecydowanie lepiej wypocząć. Zdecydowanie lepiej oświetlimy też pomieszczenie, jeśli źródła światła będą się znajdowały w różnych punktach. To też dobra metoda, by zaakcentować poszczególne strefy w pomieszczeniu.

Szczególną odmiana oświetlenia są świece. Dziś traktujemy je już niemal wyłącznie jako elementy dekoracyjne. Znakomicie ocieplają one wnętrze a ich migotliwe płomienie działają zupełnie inaczej niż jednostajne światło żarówek. Aby zaaranżować przestrzeń ze świecami, zadbajmy o odpowiednie świeczniki, w których je umieścimy. Duzy wybór świeczników znajdziesz w sklepie internetowym Metroz.pl. Wyjątkowo efektownie prezentują się na przykład urokliwe latarenki na świeczkę. Są też bezpieczniejsze niż klasyczne, otwarte świeczniki.

Tekstylia to dodatki, które znakomicie pozwolą ocieplić wnętrze, bez wprowadzania radykalnych zmian. Są też najlepszą metodą na to, by odmieniać wygląd pomieszczeń na przykład zgodnie z sezonami czy porami roku albo po prostu, gdy potrzebujemy zmian. Wystarczy neutralna baza, a dzięki tekstyliom uzyskamy indywidualny charakter wnętrza. Na co postawić, gdy zależy nam na przytulności?

Znakomicie sprawdzi się rzucony na kanapę lub fotel futrzany, miękki koc. Można się nim otulić w chłodne dni, można przykryć się do popołudniowej drzemki. A przy tym przedmiot ten prezentuje się efektownie, może też kolorystycznie ożywiać wnętrze. Dodajmy do tego kilka miękkich poduszek, a od razu poczujemy atmosferę relaksu i wypoczynku. Na tak udekorowanej kanapie aż chce się wyciągnąć z książką w dłoni i kubkiem pachnącej, gorącej herbaty na stoliku obok. Czy nie brzmi to jak przepis na relaks idealny?