Pracownie miejskie - funkcjonalne wnętrza nowy i wygodny sposób pracy

Polacy pokochali majsterkowanie. Rozwój tego trendu widać od kilku lat, jednak teraz możemy już śmiało mówić o pewnej modzie. To, co w latach 90. Odrzuciliśmy jako wstydliwe dziedzictwo PRL, gdy wiele rzeczy z konieczności trzeba było robić samemu, wraca dziś jako antidotum na globalizację i unifikację produkcji. Majsterkowanie często wiąże się też z recyclingiem i wykorzystywaniem surowców wtórnych, wpisuje się więc także w ideologię eko i zero waste.

Skąd takie zainteresowanie majsterkowaniem? Coraz więcej osób pracuje na siedząco, przed ekranem komputera. Łakniemy świata w trójwymiarze, chcemy poczuć, że to co wytwarzamy ma też fizyczne kształty. Dlatego majsterkujemy – czasami są to drobiazgi, choć niektórych to wciąga i zaczynają np. samodzielnie wykonywać czy odnawiać stare meble. Daje to niesamowitą satysfakcję. Co ciekawe, niegdyś majsterkowanie było zajęciem niemal wyłącznie męskim, dziś zabiera się do tego mnóstwo kobiet. Wiertarki, młotki i szlifierki nie mają dla nich tajemnic.

Z mody na majsterkowanie wyrosła też moda na pracownie miejskie. To warsztaty z niezbędnym wyposażeniem, gdzie każdy może przyjść i wykupić na przykład abonament godzinowy, by majsterkować przy użyciu dostępnego tam sprzętu. Miejskie pracownie często organizują też kursy, np. stolarstwa, renowacji mebli, czy krótkie szkolenia z wykonywania konkretnych przedmiotów. To miejsca, które dodatkowo integrują lokalną społeczność i umożliwiają poznani fantastycznych znajomych.
Czujesz, że majsterkowanie to coś dla Ciebie? Nie bój się spróbować. Możesz zacząć od niedużych projektów – naprawdę każdy jest w stanie wykonać samodzielnie półkę, niewielki kwietnik, czy odnowić stare krzesło. Po kilku próbach okaże się, że wiertarka czy taker tapicerski to narzędzia, których używa się bardzo łatwo. A satysfakcja z samodzielnego wytwarzania przedmiotów jest ogromna.

Jeśli wciągniesz się w majsterkowanie i postanowisz stworzyć sobie domowy warsztat do realizowania swojego hobby, wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria znajdziesz w sklepie internetowym Metroz.pl. Od czego zacząć zakupy? Wiele zależy od tego, czym konkretnie chcesz się zajmować, jednak są też narzędzia uniwersalne. Na pewno warto mieć w swoim domowym warsztacie różnego typu imadła i chwytaki, a także dłuta i przecinaki.

Choć elektronika jest świetna, to proste, ręczne narzędzia w wielu sytuacjach sprawdzają się znakomicie. Są też niedrogie, co nie jest bez znaczenia dla początkującego majsterkowicza. Warto też kupić szczypce i obcęgi, które umożliwiają manipulowanie obrabianymi przedmiotami. Jeśli planujemy zajmować się też tapicerowaniem, niezbędne będą zszywacze, takery i zestawy zszywek. Pozwolą one np. wykonać miękkie siedzisko lub dokonać renowacji starych krzeseł. Osoby początkujące mogą też postawić na zestawy narzędzi, które zawierają w sobie najbardziej przydatne akcesoria do domowego warsztatu.

A co z elektroniką? Przy majsterkowaniu różnego typu elektronarzędzia są bardzo przydatne i znacząco podnoszą komfort pracy. W domowym warsztacie zwykle przydają się wyrzynarki, które umożliwiają sprawne obrabianie kawałków drewna i płyty. Warto też zaopatrzyć się w wiertarkę i wkrętarkę, bo znacząco przyspiesza wiele prac. W przypadku elektronarzędzi też możemy oczywiście nabyć zestaw – to dobre rozwiązanie dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z majsterkowaniem.